Tampa REGIONAL
December 10-16, 2012
Wednesday
Recaps


Wed-Thu Morning KO Br 1
9 Tables

MPsRankNames
9.92
1
Jean Lieberman - Gail Haire, Tampa FL; Ann Raymond, Sarasota FL; Harris Jacobs, Worcester MA
6.94
2
Phillip Cummins - Karen Cummins, Coconut Creek FL; Robert Darling, Tallahassee FL; Philip Heasley, New Market AL
4.46
3
Peter Tracy - Sherry Tracy - Joyce Gidwitz, Longboat Key FL; Roberta Kaplan, Highland Park IL
3.47
4
Carl Dahl Jr, Sun City Ctr FL; Peter Minogue, Callander ON; Michael Creager, Brecksville OH; Sue Lan Ma, Kirtland Hills OH

Wed-Thu Morning KO Br 2
13 Tables

MPsRankNames
5.33
1
Beth Stephens - Laura Novosad - Nancy Swanson, Naples FL; Leslie Lege, Thurmont MD
3.73
2
Jack Wetherson - David Chittick - Nancy Lacktman, Venice FL; Marcia Frankel, Sarasota FL
2.40
3
Martin Klaponski - Zsoka Balla, Toronto ON; Daniel Shoemaker, Sarasota FL; Syd Blum, Naples FL
1.87
4
Michael Molinari - Lawrence Chambers, Sun City Center FL; Mary Lou Johnson, Palmetto FL; Marion Winsor, Sun City Ctr FL

Wednesday Fast Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.00
1/2
1/2

Lawrence Strominger, Tampa FL; David Tomasini, Trilby FL59.00%
2.00
1/2
1/2

Allen Frees, Cape Coral FL; John Hogue, N Ft Myers FL59.00%
1.28
3


Edward Ashworth - Dana Hastings, Baton Rouge LA55.50%
0.98
4


Maria Moore - Marti Cowie, Lakeland FL54.00%

Wed AM 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.68
1
1
1
Pat Kirby, Brentwood TN; Ron Newcomer, Land O Lakes FL62.50%
2.01
2
2

John Kuyper - Marc Rissman, The Villages FL61.01%
1.51
3
3
2
Alice Wallace - Rosalie Thorsen, Lakeland FL59.82%
1.13
4
4

Gloria Bennett - Sally Jepsen, The Villages FL58.04%
0.94
5
5

Mia Hardcastle - Bill Blake, Tampa FL55.06%
1.01

3
Candace Barbara, Lutz FL; Tomi Reneau, Tampa FL53.87%
0.76

4
Jo-Beth Dickson, Clearwater FL; Kate Willet, Dunedin FL53.57%

Wed Strat Seniors
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
6.16
1


Melinda Maclean, Truro NS; James Praught, Summerside PE59.18%
4.62
2


Robert Parlin, Naples FL; Barbara Steffek, St Petersburg FL57.92%
4.01
3
1

Gene Ness - Colleen Ness, Tampa FL57.82%
3.01
4
2

Freida Dohrman, Clearwater FL; Wojciech Szalecki, Madeira Beach FL57.66%
2.47
5


Jeff Overby, Key West FL; Bruce Parent, Cincinnati OH54.61%
2.57
6
3
1
Janis Ellis, Seminole FL; Wendy Margraff, St Petersburg FL54.31%
1.69
4

Rod Halvorson, Saint Paul MN; Kathryn Callahan, Tampa FL53.61%
2.05
5

Adel Eryan - Jo Ann Hazel, Tampa FL50.57%
1.93

2
Edmund Lundy - Merle Lundy, Cooper City FL46.20%

Wed Aft 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.68
1
1

Everett Newton, Largo FL; Chris Person, Tampa FL57.64%
2.01
2
2

Lori Hadley, Indian Shores FL; Janice Dashler, Largo FL57.63%
1.79
3
3
1
James Gallman - Cindy Petterson, Lakeland FL56.55%
1.34
4
4
2
Debbie Thomas - Anita Barrett, Tampa FL55.43%
1.01
5
5
3
Jo-Beth Dickson, Clearwater FL; Kate Willet, Dunedin FL55.18%
0.76

4
Hilary Davis - Trisha Muniz, Tampa FL53.33%

Wednesday Afternoon Side
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.58
1
1

Irwin Wallace - Calvin Young, Tampa FL60.00%
1.94
2


Jean Lieberman - Gail Haire, Tampa FL59.17%
1.60
3/5
2/3

Charlotte Connelly, Tampa FL; Dorothy Rogers, Brooksville FL55.42%
1.60
3/5
2/3

Terry McHenry - Jane Canter, Sarasota FL55.42%
1.12
3/5


Harris Jacobs, Worcester MA; Ann Raymond, Sarasota FL55.42%
1.03
4

Jane Thompson, Brandon FL; Betty Thomas, Riverview FL49.58%

Wednesday A/X Pairs
17.0 Tables / Based on 59 Tables

MPsAXNamesScore
24.15
1

Bernace De Young - Sean Ganness, Miami FL60.34%
18.11
2

David Berkowitz, Boca Raton FL; Stan Tulin, Highland Beach FL59.54%
13.58
3

Nancy Heusted, San Antonio FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL58.17%
10.19
4

Susi Ross, Winter Spgs FL; Bette Cohn, Sarasota FL55.29%
6.59
5/8

Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL55.21%
6.59
5/8

Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL55.21%
10.65
5/8
1
Tsing-Hai Wann - Masood Kizilbash, Tampa FL55.21%
6.59
5/8

Sylvia Christian, Lakeland FL; Harriette Buckman, University Park FL55.21%
7.99
9
2
Daryl Fisher, Diamondhead MS; Frances Schenk, Baton Rouge LA54.73%
4.39
10

Jim Russell, Bradenton FL; John Oxley, Saint Joseph MO54.01%
4.03
11

Yiji Starr, Wayland MA; Pamela Granovetter, Cincinnati OH53.77%
3.72
12

Sandra Fleischman - Richard Fleischman, Bradenton FL52.56%
5.99
3
Theo Lichtenstein, Winter Garden FL; Maureen Loeb, Heathrow FL50.80%
4.49
4
Maria Moore - Marti Cowie, Lakeland FL50.40%
3.55
5
Susan Cressman - Ken Cressman, Lakeland FL49.28%
3.04
6
Jeff Edelstein, Staten Island NY; Rebecca Elliott, Tampa FL49.20%

Wednesday Gold Rush Pairs
31.0 Tables

MPs73NamesScore
10.14
1
1
Barbara Howell, Crystal Beach FL; Nancy Alciatore, Dunedin FL61.01%
7.61
2
2
Mary Gavaghan, Lady Lake FL; Everett Arnold, The Villages FL57.14%
4.45
3/5

Eugenia Niedorf, Tampa FL; Harvey Nelsen, Lutz FL56.40%
4.45
3/5
3
Robert Witham - Audrey Witham, Clearwater FL56.40%
4.45
3/5

Aaron Hillel - Sarah Hillel, Toronto ON56.40%
2.72
6/7
4/5
Jane Elliott, Tampa FL; Kathy McKay, Lady Lake FL56.25%
2.72
6/7
4/5
Jane Racila - Patrick Sweeney, Tampa FL56.25%
2.25
8

John Knarr, Longwood FL; Donald Lightner, Casselberry FL55.95%
2.03
9
6
Zsoka Balla - Martin Klaponski, Toronto ON55.80%

Wed Eve Side Swiss Teams
15 Tables

MPsABCNamesScore
3.32
1/2


Hannah Moon, Prince Albert SK; Robert Porter, Henderson NV; Jerry Stamatov, Sofia Bulgaria; Diyan Danailov, Sofia 1799 Bulgaria; Ken Gee, Regina SK95.00
3.32
1/2


Bruce Greenspan, Naples FL; Joy Phillips, Toronto ON; Judy Cardin, Bonita Springs FL; Laura Lipman, Augusta ME95.00
2.88
3/4
1

Peter Jargowsky - Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Noel Kohn, Sun City Center FL; Henry Deutsch, Dobbs Ferry NY81.00
1.87
3/4


Joe Angermeier, St Petersburg FL; Ralph Angermeier, Southport FL; Francis Braccio, Treasure Island FL; Adrienne Muslin, Tampa FL81.00
2.16
5
2
1
Merle Lundy - Edmund Lundy, Cooper City FL; Mary Lou Johnson, Palmetto FL; Marion Winsor, Sun City Ctr FL67.00
1.62
3

Diana Howard, N Sioux City SD; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Leslie Lege, Thurmont MD; Kris Boswinkel, Asheville NC62.00
1.22
4

Allen Frees - Dennis Riddick - Susan Riddick, Cape Coral FL; John Hogue, N Ft Myers FL59.00

Wed Eve Side Game
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.28
1
1

Michael Creager, Brecksville OH; Sue Lan Ma, Kirtland Hills OH59.00%
1.71
2
2

June Wood, Sun City Ctr FL; Joanne Soterion, Ellenton FL57.50%
1.28
3
3

Joan Griffin, New Port Richey FL; Zada Moyer, Homosassa FL56.00%
0.96
4


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL52.00%

Wed-Thur KO Br 1
10 Tables

MPsRankNames
40.94
1
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Dania FL; Allan Cokin, West Palm Beach FL; John Kranyak - Justin Lall, Las Vegas NV
28.66
2
Sally Meckstroth - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Eddie Wold - Robert Morris, Houston TX
16.38
3/4
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Brian Glubok, New York NY; Stephen Landen, Ellicott City MD; Gary Cohler, Miami FL
16.38
3/4
Jay Whipple III, Boca Grande FL; Michael Kamil, Holmdel NJ; Jack Zhao, Boca Raton FL; Gabrielle Sherman, W Long Branch NJ; David Bakhshi, London England

Wed-Thur KO Br 2
11 Tables

MPsRankNames
14.97
1
Joan Millens, Kingston NY; David Sabourin - Gordon Zind, Ottawa ON; Shan Huang, Toronto ON
10.48
2
Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; James Gross, Lees Summit MO; Alan Hierseman, Prairie Village KS
5.99
3/4
Mary Mather, Ft Myers FL; Greg Lagos, Spring Hill FL; Richard Wan, Dundedin FL; Linda Tedeschi, Sanibel FL
5.99
3/4
Nancy Hill - Ann Metzger, Tampa FL; Joyce Torres, Zephyrhills FL; Vera Lees, Wesley Chapel FL

Wed-Thur KO Br 3
10 Tables

MPsRankNames
9.34
1
Richard Miller - Charlotte Gold-Farber, Boynton Beach FL; Kenneth Berger, Sarasota FL; Lee Taylor, Pinellas Park FL
6.54
2
Andrew Perkins Sr - Joan Hardie, University Park FL; Daniel Shoemaker, Sarasota FL; Syd Blum, Naples FL
3.74
3/4
Beth Stephens - Laura Novosad - Nancy Swanson, Naples FL; Carol Cameron, Tampa FL
3.74
3/4
Pamela Ford - Janice Barnes, Lecanto FL; Donald Brett, Hernando FL; Harvey Fishman, Dunnellon FL