JACKSONVILLE REGIONAL
August 20-26, 2012
Wednesday
Recaps


Wed-Thu AM Comp KO 1
13 Tables

MPsRankNames
7.24
1
Jack Dorr - Stephanie Dorr, Wilmington NC; Brenda Harvey, Orange CT; Marianne Claysmith, St Augustine FL
5.07
2
Marsha Miller - Rosemary Marble - Dorothy Hartridge - Mary Newman, Jacksonville FL
3.26
3
Michael Willner - Arthur Patton, Jacksonville FL; Patt Corbin, Amelia Island FL; Betty Nielsen, Fernandina Beac FL
2.53
4
Anna Maxcine Thacker, Palm Coast FL; Linda Kitts - Martha Russo, St Augustine FL; Linda Hait, Melbourne FL

Wed-Thu AM Comp KO 2
14 Tables

MPsRankNames
4.73
1
Bud Penk, Jacksonville FL; Jana Kieper, Ponte Vedra Bch FL; Quentin Wood - Robert Tonsfeldt, Ponte Vedra FL
3.31
2
Darryl Sauer, Ormond Beach FL; Joanne Kunz, Flagler Beach FL; Paula Fickel, Mt Dora FL; Christine Brewer, Deland FL
2.13
3
Robert Witham - Audrey Witham, Clearwater FL; Van Thomas Black - Elizabeth Black, Dunedin FL
1.66
4
Jimmy Johnson - Barbara Johnson, St Marys GA; Anne Donaldson, Jesup GA; Nancy Thomas, Odum GA

Wed Strat 9:30 Fast Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.43
1


Daniel Jacobs - Harish Hemrajani, Jacksonville FL60.83%
1.82
2


John Kranyak, Las Vegas NV; Melanie Tucker, New York NY59.17%
2.28
3
1

Veronica Ruggles - Albert Wieners, Savannah GA58.75%
1.03
4


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Spencer Hurd, Meigs GA58.33%
2.12
2
1
Carl Rush, Jacksonville FL; Mark Fitzmorris, St Augustine FL53.75%
1.59
3/4
2
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC49.58%
1.12
3/4

Jimmie Miller, Panama City Bch FL; Diane Kelsey, Sebring FL49.58%
1.19

3
Steve Graves, Olney MD; Brenda Thomas, Columbia MD48.33%

WED Strat 299er Pairs
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1
1
1
Edith Hill - Fran Spill, Jacksonville FL70.14%
2.75
2
2

Connie Haugabook - Susan Easterlin, Montezuma GA59.85%
2.06
3
3
2
Kate Willet, Dunedin FL; Pamela Saari, Indian Land SC58.41%
1.55
4
4
3
Dane Margol - Sue Miller, Jacksonville FL57.05%
1.29
5
5

George Schatz, Ponte Vedra Bch FL; Gloria Sewell, St Augustine FL55.06%
1.00
6
6
4
Faye Lester, Columbus GA; Deana Haugabook, Oglethorpe GA55.04%
0.75

5
Richard Utzinger - Karen Utzinger, Savannah GA52.72%
0.56

6
Diane Cannon - Donna Heffner, Ponte Vedra Bch FL52.49%

Wed Aft Side Series
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.58
1


Zev Wajsman, Gainesville FL; Kenneth Peyser, Saint Augustine FL68.75%
2.43
2
1
1
Irene Yates - Becky Peace, St Simons Isl GA56.25%
1.82
3
2
2
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC55.00%
1.37
4
3

Marianne Claysmith, St Augustine FL; Brenda Harvey, Orange CT54.17%
1.03
5
4

Betty Nielsen, Fernandina Beac FL; Patt Corbin, Amelia Island FL53.75%

WED AFT Strat SR Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.60
1


Daniel Sellers, Jr - Christie Sellers, Jacksonville FL59.56%
4.20
2


Larry Westholm - Barbara Westholm, Pensacola FL57.63%
3.54
3
1

Jim Stepnes, Richfield MN; Roger Heimke, Greensboro NC56.55%
2.36
4


Gail Rust, Port Orange FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL55.18%
2.66
5
2

Betty Berkman, Fernandina FL; Dottie King, Jacksonville FL54.52%
2.01
6
3

David Begin, West Melborne FL; David Seares, Satellite Beach FL53.83%
1.66
4

Dimitri Bourilkov - Malay Ghosh, Gainesville FL50.29%
2.57

1
Shirley Land - David Land, The Villages FL45.60%
1.93

2
Mary Anne Prosswimmer, Jacksonville FL; Victoria Lanier, Amelia Island FL45.47%

Wed AFT Strat 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1
1
David Pellett - Virginia Pellett, Ormond Beach FL65.18%
2.12
2
2

Frank Seawall, Gainnesviile FL; Julia Van Deusen, Gainsville FL64.88%
1.59
3
3
2
Jan Gundersen, Fernandina Bch FL; Victoria Grethe, Amelia Island FL59.23%
1.19
4
4
3
Judy Webster, St Augustine FL; Joan Neville, Hiawassee GA55.36%
0.79
5/6
5/6

Connie Haugabook - Susan Easterlin, Montezuma GA53.57%
0.80
5/6
5/6
4
Anne Lufrano - Edith Hill, Jacksonville FL53.57%

Wed A/X Pairs
10.5 Tables / Based on 49 Tables

MPsAXNamesScore
20.65
1

Bette Cohn, Sarasota FL; Susi Ross, Winter Spgs FL66.23%
15.49
2
1
Mara Tuttle, Orlando FL; Maureen Loeb, Heathrow FL59.09%
11.62
3

Melvyn Klein, Tallahassee FL; Spencer Hurd, Meigs GA56.73%
9.55
4
2
Alexander Weiss - Fran Weiss, Jacksonville FL56.71%
6.88
5

Dave Anderson, Brooksville FL; Linda Miller, Ormond Beach FL54.74%
5.90
6

Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL54.68%
7.16
7
3
Marlene Falkner, Hawthorne FL; Calvin Rowe, Gainesville FL52.65%
5.37
8
4
Stephanie Dorr - Jack Dorr, Wilmington NC50.53%
4.24
5
Nancy Martin, Neptune Beach FL; Faye Marino, Greenwich CT50.03%
3.64
6
Ann Rhode, Englewood FL; Marietta Huggard, Sarasota FL49.90%
3.18
7
Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL49.74%
2.83
8
Robert Todd, Tallahassee FL; Dorothy Segel, Carbondale CO48.31%

Wed Gold Rush Pairs
38.5 Tables

MPsBCNamesScore
12.12
1

Emwynn Smith, St Simons Is GA; Donna Brower, Summerfield FL60.56%
9.09
2

Steve Graves, Olney MD; Brenda Thomas, Columbia MD59.09%
6.82
3

Steven Frank, Ponte Vedra Bea FL; Joy Lewis, Palm Coast FL58.30%
6.99
4
1
Patty Ronning - Carolyn Donovan, Savannah GA58.13%
4.04
5

Ellen Flenniken, Fernandina Beac FL; Elizabeth Monroe, Amelia Island FL57.19%
5.24
6
2
Fred Schantz, Ponte Vedra Bch FL; Jo Clark Jones, Ponte Vedra FL57.18%
3.03
7

H Earl Pond - Virginia Pond, Murfreesboro TN57.09%
2.69
8

Timothy Mooney - Cleta Pergament, Savannah GA57.03%
3.93
9
3
Howard Rothman, Largo FL; Lou Rizk, Ft Myers FL56.88%
2.95
10
4
Barbara Howell, Crystal Beach FL; Nancy Alciatore, Dunedin FL56.82%
2.85
11
5
Leslie Avener, Jacksonville FL; Beatta Kinz, Ponte Vedra FL56.72%
2.93
6
Robert Witham - Audrey Witham, Clearwater FL56.13%
2.24
7
Joanne Waitkus, Weeki Wachee FL; Alice Jones, Brooksville FL56.02%

Side Game Series I
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.43
1


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL68.00%
2.43
2
1

Sandra Schenk - Monica Heseman, Jacksonville FL60.00%
1.82
3
2

Linda Stuart, Saint Johns FL; Florence Schemer, Jacksonville FL53.50%
1.97
4
3
1
Carol Haggerty - Phillip Haggerty, Aiken SC52.50%
1.03
4

Jeanne Spletzer - John McElroy, Port Orange FL49.00%
1.48

2
June Wood, Sun City Ctr FL; Katherine Grant, Riverview FL46.00%

Wed Eve Swiss
18 Tables

MPsABCNamesScore
4.25
1


Julie Bradley, Jacksonville FL; Marshall Hall, Boca Raton FL; Michael Edwards, Rock Island IL; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL110.00
3.64
2
1
1
Cozy May - Anne Burson, Deland FL; Jane Jamison, Orange Park FL; Patricia Bayer, Jacksonville FL87.00
2.73
3
2
2
Joseph Ur - Ruth Weber - Maurice Wright - Pamela Wright, St Augustine FL84.00
1.79
4


Janice Madsen - Bijoy Anand, Atlantic Beach FL; Gayle Marr, Ft Walton Beach FL; Harish Hemrajani, Jacksonville FL80.00
2.05
5
3
3
David Drake - Donna Drake - Mary McIntyre - Jerome Patterson III, Gainesville FL72.00
1.41
4/5
4
Thomas McMullin - Alice Rumana - Carolyn Calloway, Palm Coast FL; Sharon Hildebrandt, Pam Coast FL70.00
1.35
4/5

Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL; Gerald Schemer, Jacksonville FL; Linda Hait, Melbourne FL70.00

Wed-Thu KO Bracket 1
9 Tables

MPsRankNames
28.91
1
Mark Gordon, Purchase NY; Pratap Rajadhyaksha, Venice FL; Allan Cokin, West Palm Beach FL; Michael Seamon, Dania FL
20.24
2
Jay Whipple III, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Tampa FL; Kevin Bathurst, Palm Beach Gdns FL; Gabrielle Sherman, Syosset NY; Michael Kamil, Holmdel NJ
11.56
3/4
William Browder - Gerry Kuttas, Ocala FL; Sandra Wirtz, Lecanto FL; Steve Brower, Summerfield FL
11.56
3/4
Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Francisco Bernal, Miami FL

Wed-Thu KO Bracket 2
11 Tables

MPsRankNames
14.87
1
Jacques Caroul - Thomas Porter - Jay Moorehead - James Rhoden, St Augustine FL
10.41
2
Veronica Ruggles - Michael Neds - Bruce Schutz - Albert Wieners, Savannah GA
5.95
3/4
George Delp - April Delp, Gainesville GA; Sandra Spahn - Rudolph Albert, Jacksonville FL
5.95
3/4
Regina Sooey - Bill Page, Jacksonville FL; Randall Rathjen, St Augustine FL; Dove Terrell, Ponte Vedra Bch FL

Wed-Thu KO Bracket 3
15 Tables

MPsRankNames
11.89
1
Eric Taylor - Timothy Kirby - Leo Carignan - Carolyn Brown, Lake City FL
8.32
2
Darryl Sauer, Ormond Beach FL; Joanne Kunz, Flagler Beach FL; Nancy Davis, St Petersburg FL; Nit Buckhout, Palm Harbor FL
4.76
3/4
Linda Kneeburg - Guenter Meitz, St Petersburg FL; David Moore, Tampa FL; Jean Paige, Madeira Beach FL
4.76
3/4
Kenneth Trobaugh - Caroline Plyler - Jane Thau, St Simons Is GA; Faith Willis, Brunswick GA