BASC Logo.png Sarasota-Manatee
February 11-17, 2013
Tuesday

Masterpoint Recaps/Hand Records
Sarasota-Manatee Logo

Tuesday AM Side Game
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.73
1


Fran Wakely, Belleair FL; Marilyn Lightner, Bonita Springs FL59.17%
2.58
2
1

Don McLean - Gayle McLean, Bonita Springs FL55.00%
1.94
3
2

Palmyra O'Leary, Bradenton FL; John O'Leary, Mattapoisett MA54.17%
2.28
4/5
3/4
1
John McClenathan - Sandra Gross, Vero Beach FL52.50%
1.27
4/5
3/4

Sydelle Shamah, Deal NJ; Sylvia Gindi, Oakhurst NJ52.50%
1.71
5
2
Karen Olson - Kenneth Olson, Bonita Springs FL51.67%
1.49

3
William Havener, Indian Shores FL; Marilyn Kamm, Juneau AK50.42%
0.96

4
Judy Obermeier - Michael Carroll, San Luis Obispo CA50.00%

Tuesday Morn 299er Pairs
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.38
1
1

Polly Webb, Bradenton FL; Dar Webb, St Petersburg FL65.77%
3.29
2


Gary Carman, San Bernardino CA; Susan Brill, Bradenton FL63.69%
2.46
3
2
1
Janice Hasler - Marylee Danahy, Lakewood Ranch FL59.23%
1.85
4
3

Marie Hardy, Great Cacapon WV; Patricia Andrews, Berkeley Spring WV58.93%
1.41
5


Joseph Curley, Rockport MA; Janet Smith Bourne, Alexandria VA58.82%
1.37
6
4
2
Patricia Hill - Tom Hill, Brighton MI57.36%
1.02
5/6
3
Esther Gillie - Michael Gillie, Bradenton FL56.85%
1.41
5/6

Huguette Joly - Roger Buckland, Lac Brome QC56.85%
0.77

4
Lew Matzkin - Kitty Matzkin, Sun City Center FL52.42%
0.64

5
Joy Edelman, Gulfport FL; Beverly Ganim, Solon OH50.58%

Tuesday Senior Pairs
32.0 Tables

MPsABCNamesScore
11.76
1


Harris Jacobs, Worcester MA; Gail Haire, Tampa FL64.25%
8.82
2
1

James Keegan, Cambridge MA; Audrey Ochs, Hamilton MT61.65%
6.62
3
2

John Mackay - David Pickering, St Catharines ON60.72%
4.96
4


Marie Anzilotti, Wilmington DE; Judith Argento, Kingston PA59.76%
3.92
5


Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Carlyn Steiner, Seattle WA59.72%
4.38
6
3

Richard Cobin, Sarasota FL; Serban Nicolau, Sunnyside NY59.05%
2.94
7


Joe Fisher - Amy Fisher, Cincinnati OH58.46%
2.61
8


Madi Drimmer - Ann Raymond, Sarasota FL57.44%
5.14
9
4
1
Margo Davidson, Minden ON; Judith Kirkendall, Bradenton FL57.28%
2.60
5

Howard Halpern - Howard Bloom, Sarasota FL55.32%
2.23
6

Saundra Gotch, Framingham MA; Phyllis Prager, Sarasota FL54.34%
3.86
7
2
Larry Soong - Dorothy Soong, East Amherst NY53.15%
2.89

3
Edward Rauch, Fort Lauderdale FL; Lynda Hoffman, Boca Raton FL52.48%
2.17

4
Joyce Gidwitz, Longboat Key FL; Allen Weintraub, Sarasota FL51.69%
1.71

5
Sonya Glasser, Boca Raton FL; Barbara Woltz, Miami FL49.82%
1.47

6
Trudy Bernsten, Middleton WI; Charles Hemm, Piqua OH49.75%

Tuesday Aft Side Game
28.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.92
1
1
1
John McClenathan - Sandra Gross, Vero Beach FL61.50%
4.44
2


Ted Withers, Windsor NS; Myrtle Moulton, Halifax NS59.90%
3.33
3


Charles Gill, St Petersburg FL; Gabrielle Sherman, W Long Branch NJ58.93%
3.98
4
2
2
Lorraine Whitney, Port Orange FL; Betty King, Daytona Bch Shr FL58.40%
1.87
5


Christie Sellers, Jacksonville FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA58.35%
2.99
6
3
3
Hugh Cleland, Toronto ON; Stanley Katzman, Silver Spring MD57.68%
2.24
4

Immo Von Schroeter - Marietta Von Schroeter, Toronto ON56.72%
1.79
5
4
Tara McCabe - Patti McCabe, Ottawa ON56.67%
1.57
6
5
Patricia Bollinger, Highlands NC; Nancy Husted, Naples FL56.62%
2.05

6
Luca Lazare, Montreal QC; Sandra Montgomery, Sarasota FL56.18%

Tues AFT Side Swiss
64 Tables

MPsABCNamesScore
16.86
1


Vincent Grande Jr, Jupiter FL; Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Frank Hacker, Barre VT106.00
12.65
2


Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH; Stan Tulin, Highland Beach FL; Michael Seamon, Dania FL; Richard Schwartz, Aventura FL; Allan Graves, Halifax NS102.00
9.48
3


Merle Gaaskjolen - Joan Gaaskjolen, Leesburg FL; Daniel Simon - Donna Simon, South Bend IN93.00
7.11
4


Margaret Moore, Naples FL; Lynne Cook, Riverview MI; Brenda Jaffe, Farmington MI; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL91.00
11.41
5
1

Bob Armstrong, The Villages FL; Jean Stewart - Pixie Peterson, Cape Coral FL; Dave Anthony, Fort Myers FL86.00
4.00
6


Sharon Anderson - Roger Anderson, Eagan MN; Judy Schwarz - Phil Schwarz, Lakeville MN85.00
8.56
7/8
2

Edie Brundage - Wayne Brundage - Gerry Vaughn, Fort Pierce FL; Judith Fleming, Port St Lucie FL83.00
2.63
7/8


Joanne Weingold - Jack Weingold, Boca Raton FL; Hope Ellis - Brian Ellis, Beachwood OH83.00
6.42
3

Allen Frees - Susan Riddick - Dennis Riddick, Cape Coral FL; John Hogue, N Ft Myers FL81.00
3.29
4/7

Bernice Kramer, Boca Raton FL; Albert Kober, Lighthouse Pt FL; Joanne Soterion, Ellenton FL; June Wood, Sun City Ctr FL79.00
3.29
4/7

Terry McHenry - Jane Canter - Joan Mendell - Michel Rapoport, Sarasota FL79.00
3.29
4/7

Patricia Prather - Ann Taylor - Arnie Summers - Abha Patel, Port St Lucie FL79.00
6.43
4/7
1
Greg Lagos - Jutta O'Connell - John Maloney, Spring Hill FL; John Maloney, Mahomet IL79.00
4.82

2
Jan Pass, Saint Louis MO; Helene Siegfried - Judy Pass, St Louis MO; Rosemary Bohn, Bonita Spring FL67.00
3.62

3
Tai Chan, Troy MI; Connie Dugger - Richard Cantley, Birmingham MI; Dennis Waniolek, Shelby Township MI62.00
2.37

4/5
Grant Van Horne, Auburn IN; Terry Strecansky, Bonita Springs FL; Carol Suedhoff, Naples FL; Susan Muncy, Ft Myers Bch FL60.00
2.37

4/5
Richard Gencarelli - Catherine Apgar - Carolyn Mc Murtrie, Ocala FL; Carole Jones, Dunnellon FL60.00
1.53

6
Anita Smith, North Venice FL; Helen Ford, Southern Shores NC; Margaret Tominosky, No Venice FL; Karen Lahn, N Venice FL59.00

Tuesday Aft 299er Pairs
27.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.23
1
1
1
Joan Hood - John Hood, Toronto ON64.77%
3.92
2
2
2
Robert Jones - Susan Jones, Naples FL62.50%
2.94
3
3

Chuck Swiston - Marie Swiston, Tampa FL60.04%
2.21
4


Marvin Oldenburger - Sharon Oldenburger, Ft Myers Beach FL59.47%
1.85
5
4
3
Ginger Lewis - Nancy Garvey, Bonita Springs FL58.90%
1.39
6
5

Patricia Woehlert, Bradenton FL; Robert McGuinn, Woodbridge ON58.71%
1.19
6

Elizabeth Martinson, Oakville ON; Judith Ginou, Scarborough ON58.33%
1.21

4
James Gallman - Cindy Petterson, Lakeland FL57.95%
0.90

5
Bennie Jo Murray, Lakeland FL; Karen Powell, Hahira GA57.77%
0.85

6
Tom Hill - Patricia Hill, Brighton MI57.39%

Tuesday Open Pairs
26.5 Tables

MPsABCNamesScore
24.15
1


Stephen Sanborn, Poughkeepsie NY; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL60.95%
18.11
2


Christine Urbanek, Tonawanda NY; Joan Rose, Buffalo NY60.48%
13.58
3


Harold Emme, Brentwood CA; Carol Emme, Plainfield IL59.28%
10.19
4


Joseph Seigel - Barbara Holmes, Thornhill ON59.20%
8.05
5


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL58.77%
6.90
6


Tsing-Hai Wann, Tampa FL; Kim Dean, Belleair FL57.57%
6.04
7


Janet Clark - Thomas Clark, Venice FL57.17%
5.37
8


Sandra Fleischman - Gloria Bart, Bradenton FL56.32%
6.49
9
1

Robert Linnett, Brighton ON; Lynne Hunter, Trenton ON55.31%
4.39
10


Stephen Apodaca, Santa Fe NM; Mike Cappelletti, Winter Park FL54.99%
4.87
11
2

Carl Gutschick - Anita Gutschick, Arnold MD54.73%
4.26
12
3
1
Andras Booc, Budepest Hungary; Peter Hodosi, Budapest Hungary53.30%
3.45
13
4

Judy Mustico, Elmira NY; Brian Howard, Bradenton FL53.04%
3.22
14
5

Lawrence Derito, Jupiter FL; Maureen Loeb, Heathrow FL52.64%
3.02
15
6

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL52.51%
2.84
16


Jean Prior, Bethel Park PA; Loretta Faivre, Chesterfield VA52.50%
2.97

2
M. David Jackson, Alexandria VA; Ann Atcheson, Fairfax VA51.27%
2.23

3
Melanie Schaengold, Naples FL; Mary Ellen Williams, Savannah GA48.91%
1.68

4
Barbara McNany, Sebring FL; Richard Russell, London ON44.37%

Evening Side Series
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.34
1


Christie Sellers, Jacksonville FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA70.54%
2.51
2


Rochelle Djmal, Neptune NJ; Mary Demarco, Monmouth Beach NJ64.29%
2.88
3
1
1
Donald Grenesko, Winnetka IL; Forrest Schneider, Northbrook IL63.39%
2.16
4
2

Grace Charron, Bradenton FL; Roger Price, Millerton NY61.31%
1.44
5


George Wood, Gulfport FL; Larry Auerbach, Bradenton FL61.01%
1.03
6/7


Jim Burt - Kathy Burt, Ft Myers FL56.55%
1.62
6/7
3

R Samson, Estero FL; William Clarke, Wilmette IL56.55%
1.94
4
2
Helga Woodard - Sue Weller, Vero Beach FL54.46%
1.68
5
3
Greg Lagos - Jutta O'Connell, Spring Hill FL54.17%
1.18

4
Tara McCabe - Patti McCabe, Ottawa ON52.38%
0.72

5/6
David Skole - Ruth Skole, Margate NJ48.21%
0.72

5/6
Rhoda Chickering, E Montpelier VT; Sandy Desilets, Port St Lucie FL48.21%

Tues-Wed KO Bracket 1
16 Tables

MPsRankNames
57.91
1
Mark Gordon, Purchase NY; Pratap Rajadhyaksha, Venice FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD; David Berkowitz, Boca Raton FL; Michal Kwiecien, Lublin 20-732 Poland; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC
40.54
2
Jack Spear - Nancy Spear, Shawnee Mission KS; Don Stack, Overland Park KS; Linda Eakes, Leawood KS; Jim Russell, Bradenton FL; Tom Kniest, University City MO
23.16
3/4
Les Bart, Bradenton FL; Martha Marsh, University Park FL; David Caprera - Anne Brenner, Denver CO
23.16
3/4
Kevin Bathurst, Palm Beach Gdns FL; Justin Lall, Las Vegas NV; Winthrop Allegaert - Judith Bianco, New York NY

Tues-Wed KO Bracket 2
16 Tables

MPsRankNames
32.72
1
Scott Hiller, Marshall MN; G Stanley Harman, Marietta OH; D Pierce, Parkersburg WV; Sondra Schubiner, Naples FL
22.90
2
Albert Shrive, Dalton PA; Jim McKeown, State College PA; Donald Dalpe, Baldwinsville NY; Judith Flack, Pembroke Pines FL
13.09
3/4
Kimberly Whipple - Cookie Potter, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Tampa FL; Kenny Horneman, Waxhaw NC; Kevin Wilson, Knoxville TN
13.09
3/4
Joseph Sauro, Oakville ON; Marti Cowie - Maria Moore, Lakeland FL; Dennis Stobo, Sudbury ON

Tues-Wed KO Bracket 3
13 Tables

MPsRankNames
23.28
1
Juha Kokko - Nancy Kokko - Kamal Rabbat, Naples FL; Lucie Labonte, Ottawa ON
16.30
2
Greg Saunders - Thomas Allan, West Melbourne FL; Robert Ezell, Palm Bay FL; Harold Phillips, Melbourne FL
9.31
3/4
Gerald Nehra, Muskegon MI; Jacqueline Syer - Gail Lambacher, Oakville ON; William Peruzzi, Bradenton FL
9.31
3/4
Peter Hannak, Kitchener ON; James Sorrent, Dunbar WV; Tony Viidik - Joan Viidik, Venice FL

Tues-Wed KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
22.17
1
Ginny Poulter, Oakland Twp MI; Harriet Brent, Venice FL; Judi Amatangelo, Northville MI; Chris Peters, Rochester Hills MI
15.52
2
James Bridges, Bradenton FL; Richard Briggs, Pittsford NY; Clay Dahl, Sarasota FL; Ann Hennum, Mississauga ON
8.87
3/4
Grace Charron, Bradenton FL; Peter Stoyanov, Emmaus PA; Susan Elwyn, Sarasota FL; Steven Goodman, Upton MA
8.87
3/4
Stephen Wiesenfeld, Stuart FL; Jane Helm, The Villages FL; Ed Spitzer, Palm Coast FL; Kris Boswinkel, Asheville NC

Tues-Wed KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
18.48
1
James Bailey, Webster NY; Ivan Montgomery - Lewis Allen, Rochester NY; Steven Hart, Port Byron NY
12.94
2
Patrick Thomas, St Petersburg FL; Trevor Lumb, Atlanta GA; Susie Gershon, Leawood KS; Carol Marks, Overland Park KS
7.39
3/4
Hazel Hewitt, St Marys ON; Eve Harp, London ON; Alan Charters, Kitchener ON; Edward Landry, Thunder Bay ON
7.39
3/4
Louis Marks - Mona Watson - Elwood Godlewski, Ocala FL; Barbara Eberlin, Dunnellon FL

Tues-Wed KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
15.63
1
Stuart Danoff - Joan Danoff, Stamford CT; Paul Chassy - Reina Chassy, Silver Spring MD
10.94
2
Malca Flasterstein - Harriet Dembrow, Miami FL; Lucia Bassi, Key Biscayne FL; Sylvia Blau, Coconut Grove FL
6.25
3/4
Sylvia Ewing, Catlettsburg KY; Janice Stiegmann - Lois Herald - Diana Strietelmeier, Venice FL
6.25
3/4
Joyce Torres, Zephyrhills FL; Vera Lees, Wesley Chapel FL; Gwen Wilkerson, Columbus IN; Jacqueline Davis, Bella Vista AR

Tues-Wed KO Bracket 7
16 Tables

MPsRankNames
14.14
1
Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL; Sandy Desilets, Port St Lucie FL; Rhoda Chickering, E Montpelier VT
9.90
2
Mary Lou Turner - Timothy O'Connor - Edward Alizieri, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL
5.66
3/4
George Kenworthy, Bradenton FL; Bobby Tyson - Beth Cotner, Sarasota FL; Allyn Clayman, University Park FL
5.66
3/4
Phyllis Adams - Marsha Skipper - Patricia Gallman - Sue Coleman, Lakeland FL

Tues-Wed KO Bracket 8
16 Tables

MPsRankNames
12.81
1
Betty Tilton, River Forest IL; Linda Jackson, Bradenton FL; Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL
8.97
2
Carol Mumma, Elkridge MD; Della Maracle-Reinke, Seminole FL; Ronald Zachary, Burr Ridge IL; Roger Marty, Lyndhurst OH
5.12
3/4
Jane Huerta - Sandra Murray, Sarasota FL; Susan Benson, Parrish FL; Mark Benson, Parish FL
5.12
3/4
Geoffrey Calvert - Elaine Calvert, Carp ON; Alan Koseff - Maureen Koseff, Erie PA

Tues-Wed KO Bracket 9
16 Tables

MPsRankNames
11.72
1
Nancy Trice, Columbia MO; Elsie Madden, Naples FL; Sue Kluger, Marco Island FL; Lynn Gonchar, Kingston PA
8.20
2
Ken Facer - Dorothy Facer, Mississauga ON; Diane Taylor - Martin Taylor, Etobicoke ON
4.69
3/4
Linda Kneeburg - Guenter Meitz, St Petersburg FL; David Moore, Tampa FL; Jean Paige, Madeira Beach FL
4.69
3/4
Alan Hudson - Gale Hudson, Stuart FL; Robert Angland - Justine Angland, Hobe Sound FL

Tues-Wed KO Bracket 10
16 Tables

MPsRankNames
10.16
1
Catherine Supple, Seguin TX; Gilda Reynolds, Austin TX; Mary Ann Echelberry - Mary McLeish, Ormond Beach FL
7.11
2
Jeannette Brophy - Margot Platt, Washington DC; Noreen Pitts, Boston MA; Sheilah Hollings, Dedham MA
4.06
3/4
Marilyn Storch, Herrin IL; Gay Cable, Bokeelia FL; Kenneth Dufford - Emogene Dufford, Jacksonville FL
4.06
3/4
Stephanie Wilks, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL; Ursula Pappas, Phoenix AZ; Virginia Connelly, Celebration FL

Tues-Wed KO Bracket 11
16 Tables

MPsRankNames
6.16
1
Laurel Everett - Howard Smith - Anita Barrett, Tampa FL; Arlyn Hoefer, Odessa FL
4.31
2
Michael Lynch - Marie Louise Bechina, St. Augustine FL; Barbara Sirois, Sun City Center FL; Salina Poon, North Bay ON
2.46
3/4
Anthony Munson - Ann Munson - Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL
2.46
3/4
Marcia Schultz, Blairsville GA; Mary Stoll, Bradenton FL; Marilyn McIntosh - Judi Bowers, Pompano Beach FL

Return to Regional Index Return to Unit 128 Home Page