Florida Unit 128

Palm Coast Sectional
March 1-3, 2012

General Information
Total Tables in Play - 226.0
Total Number of Players Attending - 314
Total Number of Players Winning Masterpoints - 258
Total Number of Masterpoints Won - 822.80
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday             

Leading Masterpoint Winners
 
Click here for Tournament Information
Return to Results Index

Go to Unit 128 Home Page

Thursday    Masterpoint Recaps: Morning    Afternoon


Thur AM Strat Open Pairs
22.0 Tables / Based on 40 Tables

MPsABCNamesScore
8.33
1


Dorothy Johnson, Jacksonville FL; Barbara McCallon, Saint Augustine FL64.59%
6.25
2


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL62.31%
4.69
3


Tansu Aksu, Orlando FL; John Brady, Jacksonville FL61.76%
3.51
4


Spike Lay, Daytona Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL60.61%
2.64
5


Linda Miller, Ormond Beach FL; Mara Tuttle, Orlando FL59.58%
3.65
6
1

Earl Brown Jr, St Augustine FL; Koen Steendijk, Saint Augustine FL59.19%
2.74
2

Ruth Weber - Joseph Ur, St Augustine FL57.59%
2.05
3

Linda Hait - Linda Kitts, St Augustine FL56.76%
2.12
4
1
Gregory Euston - Olivia Ehmer, Jacksonville FL56.42%
1.15
5

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Winona Jones, Keystone Hgts FL56.32%
1.59
6
2
Angie Smith, Bethel Park PA; Ronald Covato, Elkton FL55.97%
1.19

3
Paul Ingrey, Palm Coast FL; Joanne Campion, Villanova PA53.60%
0.89

4
Rita Gottlieb - Raffie Jenco, Palm Coast FL47.64%
0.67

5
Connie Lytle - Darryl Sauer, Ormond Beach FL46.51%

Thur AM 299er Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1

Jeffrey Claus - Milton Richards, Palm Coast FL68.09%
2.12
2
2

Fred Brown, Port Orange FL; A Roger Taylor, Ormond Beach FL64.85%
1.59
3


Nelson Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL61.01%
1.23
4
3

Fred Schantz, Ponte Vedra Bch FL; Jo Clark Jones, Ponte Vedra FL58.63%
0.92
5
4

Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik, Winter Park FL58.33%
1.45
6
5
1
Joy White, Jacksonville FL; Beth Gilson, Atlantic Bch FL58.04%
1.09
6
2
David Markowitz - John Mathis, Ormond Beach FL55.02%
0.82

3
Pat Grams - C Grams, Dunnellon FL54.46%
0.61

4
Harriet Look - Jack Wirth, Ormond Beach FL51.92%
0.60

5
Michael Schwartz, Gainesville FL; Dana Williams, Palm Coast FL50.33%

Thur PM Strat Open Pairs
20.5 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1
1

Ed Spitzer - Anna Maxcine Thacker, Palm Coast FL64.26%
5.63
2


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL63.75%
4.22
3


Tansu Aksu, Orlando FL; John Brady, Jacksonville FL62.45%
3.16
4


Mike Hartop - Ann Hartop, Ammon NB60.45%
2.37
5


Spike Lay, Daytona Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL60.12%
2.53
6
2

Regina Sooey, Jacksonville FL; Bill Page, Jacksonville Bh FL59.66%
1.90
3

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Winona Jones, Keystone Hgts FL58.79%
1.42
4

Earl Brown Jr, St Augustine FL; Koen Steendijk, Saint Augustine FL57.68%
1.62
5

Laura Amara - Gerry Calabrese, Palm Coast FL55.64%
2.12
6
1
Elaine Greif - Margrit Oettinger, Palm Coast FL51.44%
1.59

2
Joanne Campion, Villanova PA; Paul Ingrey, Palm Coast FL47.83%
1.19

3
Howard Crum - Lea Barr, Palm Coast FL47.23%
0.89

4
Angie Smith, Bethel Park PA; Ronald Covato, Elkton FL46.37%
0.67

5
M Patricia Hays - James Dunlop, Ormond Beach FL46.17%

Thur PM 299er Pairs
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1

Alicia Brown - Banks Thomas, St Augustine FL64.58%
1.82
2


Nelson Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL60.04%
1.36
3


Betty Nielsen - Ellen Flenniken, Fernandina Beac FL59.09%
1.50
4
2

Robert Hinton, Ponte Vedra Bea FL; Gail Santoro, Ponte Vedra FL57.39%
1.28
5
3
1
Pat Grams - C Grams, Dunnellon FL57.20%
0.84
6
4

William King - Virginia Iannini, Brewster MA57.01%
0.96
5
2
Joseph Curley, Bonita Springs FL; Derek Ober, Palm Coast FL56.82%
0.48
6

Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik, Winter Park FL54.92%
0.72

3
Michael Schwartz, Gainesville FL; Dana Williams, Palm Coast FL52.65%
0.54

4
Joy White, Jacksonville FL; Beth Gilson, Atlantic Bch FL49.24%

Top of page

Friday    Masterpoint Recaps: Morning    Afternoon


Fri AM Strat Open Pairs
23.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1


Scott Weiss, Deland FL; Earl Brown Jr, St Augustine FL65.36%
6.13
2
1

Dimitri Bourilkov - Malay Ghosh, Gainesville FL64.27%
4.60
3


Terry Smith, Jacksonville FL; Calvin Rowe, Gainesville FL63.29%
3.45
4


Melvyn Klein, Tallahassee FL; John Keyes, Palm Coast FL60.57%
2.59
5


Mike Hartop - Ann Hartop, Ammon NB60.24%
1.94
6


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL59.59%
2.63
2

Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL54.36%
1.97
3

Ed Spitzer - David Wager, Palm Coast FL54.25%
1.48
4

James Easterling, Casselberry FL; Joan Besley, Winter Park FL54.14%
1.69
5/6

Barbara Rothermel, Welaka FL; Phyllis Carr, East Palatka FL53.05%
0.97
5/6

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Winona Jones, Keystone Hgts FL53.05%
1.88

1
Michael Schwartz, Gainesville FL; Joel Atwood, Palm Coast FL51.31%
1.41

2
Ronald Covato, Elkton FL; Angie Smith, Bethel Park PA47.60%
1.06

3
Jerry Elmore, Tavares FL; Christine Brewer, Deland FL47.49%
0.79

4
Joann Vergnolle, St Augustine FL; Pamela Anderson, Elkton FL45.97%

Fri AM 299er Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1


Robert Raymond, Deland FL; Marian Watson, Deltona FL73.47%
2.19
2
1

Nancy Meade - Julie Mackey, Jacksonville FL65.65%
1.64
3
2

Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik, Winter Park FL65.52%
1.23
4
3

Barbara Gomez - Marilyn Wilson, Palm Coast FL61.61%
0.91
5/6
4/5

Martha Strebel, Leesburg FL; Joanne Johnston, Lewistown PA59.23%
0.81
5/6
4/5

John Bishop - Howard Crum, Palm Coast FL59.23%
0.64
6

Fred Schantz, Ponte Vedra Bch FL; Jo Clark Jones, Ponte Vedra FL57.74%
1.36

1
Joseph Gancars, Elkton FL; Betty O'Brien, St Augustine FL48.81%
1.02

2
Howard Seybold - Kay Seybold, Port Orange FL48.64%
0.77

3
Nancy Srivastava - Lynette Overbey, Palm Coast FL47.52%
0.60

4
Lenora Miller - Jacqueline Mawhinney, St Augustine FL46.77%

Fri PM Strat Open Pairs
21.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Tansu Aksu, Orlando FL; John Brady, Jacksonville FL65.08%
5.63
2


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL63.07%
4.22
3


Hakan Nilsson, West Palm Beach FL; Johan Upmark, 115 58 Stockho Sweden62.81%
3.16
4


Melvyn Klein, Tallahassee FL; John Keyes, Palm Coast FL62.20%
2.37
5


Gun Nilsson, West Palm Beach FL; Marion Michielsen, 3024 AM Rotterd Netherlands60.64%
1.78
6


Craig Hemphill, Jacksonville FL; Nancy Mitchell, Fleming Island FL59.54%
3.23
1

Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL56.14%
2.42
2

Linda Hait - Randall Rathjen, St Augustine FL55.95%
1.82
3

Barbara Rothermel, Welaka FL; Phyllis Carr, East Palatka FL53.06%
1.36
4

Joanne Polowy, Daytona Bch Shr FL; Judith McCall, Ponce Inlet FL52.90%
1.13
5

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Winona Jones, Keystone Hgts FL51.42%
0.81
6

Jeanne Spletzer - John McElroy, Port Orange FL50.98%
1.77

1
Angie Smith, Bethel Park PA; Ronald Covato, Elkton FL48.41%
1.33

2
Laura Amara - Albert Amara, Palm Coast FL48.19%
1.00

3
Michael Schwartz, Gainesville FL; Joel Atwood, Palm Coast FL45.90%
0.75

4
Susan Wimmers, Palm Coast FL; Judith Morin, Hendersonville NC44.99%

Fri PM 299er Pairs
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1

Howard Crum - John Bishop, Palm Coast FL69.13%
1.82
2


Betty Nielsen - Ellen Flenniken, Fernandina Beac FL62.50%
1.57
3
2

Joanne Johnston, Lewistown PA; Martha Strebel, Leesburg FL61.55%
1.18
4
3

Jeffrey Claus, Palm Coast FL; Jay Weisz, FL61.17%
1.28
5
4
1
Mary Lanning, Wildwood FL; Barbara Marcus, Leesburg FL58.52%
0.96
6
5
2
Joan Neville, Saint Augustine FL; Judy Webster, St Augustine FL57.01%
0.85
6

Fred Schantz, Ponte Vedra Bch FL; Jo Clark Jones, Ponte Vedra FL56.63%
0.72

3
Joseph Gancars, Elkton FL; Betty O'Brien, St Augustine FL52.65%
0.54

4
Roberta Nay - Susanne Repsher, Palm Coast FL50.57%

Top of page

Saturday    Masterpoint Recaps: Swiss


Saturday Open A/X Swiss
29 Tables / Based on 39 Tables

MPsAXNamesScore
12.25
1

Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL; Brian Gunnell, St Augustine FL154.00
9.19
2
1
Sidney Sandifer, Daytona Beach FL; Robert Renuart, Ponce Inlet FL; Bill Schaffer - Shirley Schaffer, Youngstown OH139.00
6.89
3

Joseph Ur, St Augustine FL; Anita Ritchin - Dorothy Johnson, Jacksonville FL; Barbara McCallon, Saint Augustine FL125.00
5.17
4

Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL122.00
4.59
5
2
Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL; Ted Mullinix - Michelle Mullinix, Jacksonville FL116.00
3.50
6

R Wilson Day - Diane Day - Alexander Weiss - Fran Weiss, Jacksonville FL115.00
3.06
7

Mike Hartop - Ann Hartop, Ammon NB; Anna Maxcine Thacker, Palm Coast FL; Karen Oppert, Ormond Beach FL111.00
2.72
8

Jeffrey Irion, New Smyrna Bch FL; Robert Simon, New Smyrna FL; Gavin Nevins, New Smyrna Beac FL; Dave Gudelis, Bright's Grove ON110.00
3.44
9
3
Monica Heseman - Deborah Lazoff - Stephen Lazoff, Jacksonville FL; Koen Steendijk, Saint Augustine FL106.00
2.23
10

Terry Smith - Linda O'Dell - Burt O'Dell, Jacksonville FL; Calvin Rowe, Gainesville FL102.00
2.58
4
Regina Sooey - Carl Wasserman, Jacksonville FL; Bill Page, Jacksonville Bh FL; Dove Terrell, Ponte Vedra Bch FL97.00
2.04
5
Zev Wajsman - James Maissen - Marie Mandel, Gainesville FL; Sylvia Messer, Newberry FL91.00

Saturday B/C/D Swiss
10 Tables

MPsBCNamesScore
3.25
1
1
Robert Raymond - Karen Herman, Deland FL; Alice Kilgannon, Debray FL; Ann Shepherd, Glenwood FL137.00
2.44
2
2
Joanne Johnston, Lewistown PA; Martha Strebel - Barbara Marcus, Leesburg FL; Mary Lanning, Wildwood FL126.00
1.83
3

Judith Morin, Hendersonville NC; Susan Wimmers - Carolyn Calloway, Palm Coast FL; Sharon Hildebrandt, Pam Coast FL122.00
1.54
4
3
Nancy Meade - Julie Mackey - Olivia Ehmer, Jacksonville FL; Barbara Parke, Jax Beach FL119.00

Top of page

Return to Tournament Results Index
Go to Unit 128 Home Page | Return to District 9 Tournament Page